Zelený čaj má svoj pôvod v Číne, obyvatelia Číny ho poznajú už viac ako 5000 rokov. Legenda hovorí, že bol prvýkrát uvarený v roku 2737 pred naším letopočtom za vlády čínskeho cisára Shen Nonga. Došlo k tomu úplnou náhodou, keď mu vraj pri ohrievani vody padli do kotlíka čajové listy. Potom čo skúsil ochutnať  tento lahodne voňajúci nápoj, zostal prekvapený jeho vynikajúcou chuťou a energiou nápoja, ktorá odstránila jeho únavu. Dlhú dobu bol čaj len záležitosťou čínskeho cisárskeho dvora. Až koncom 4. storočia sa začal rozširovať ako liek a v 7. storočí začal prenikať aj do ľudových vrstiev spoločnosti,  čo viedlo k zakladaniu prvých čajovní. Zelený čaj si vďaka širokému množstvu látok, ktoré sú v ňom obsiahnuté vyslúžil rôzne prívlastky, ako napríklad čaj bohov, či čaj večného života. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré majú blahodarný vplyv na náš organizmus. Pitie zeleného čaju znižuje riziko vzniku rakoviny, odbúrava tuky, ale tiež vylepšuje funkciu mozgu.

Výroba zeleného čaju:

Pre výrobu zeleného čaju je veľmi dôležitý jeho ručný zber. Je to náročný a drahý proces, ktorý je pre zachovanie kvality veľmi dôležitý. Lístky sa natrhajú a okamžite sa naparia alebo opražia, čím sa zničia enzýmy spôsobujúce fermentáciu. Čaj si zachová svoju jasne zelenú farbu s čerstvou a sviežou chuťou.

Prečo je pitie zeleného čaju prospešné pre vaše zdravie?

1. Obsahuje katechíny.

Ide o prírodné antibakteriálne látky, ktoré sú nadobúdané z čajových lístkov. Účinne ničia baktérie a iné škodlivé látky  podporujúce vznik rôznych chorôb v tele.

2. Redukuje váhu

Vedeli ste, že lieky na chudnutie obsahujú zelený čaj? Zelený čaj zrýchľuje metabolizmus. Polyphenol, ktorý zelený čaj obsahuje, sa snaži zosilniť hladinu oxidácie tukov a rýchlosť, akou Vaše telo  premení jedlo na kalórie.  Preto radšej vsadte na kvalitný čaj, ako na neznáme a umelo vytvorené produkty.

3. Znižuje cholesterol

Zelený čaj redukuje zlý cholesterol  v krvi a zvyšuje pomer  toho dobrého. Pomáha tak udržať vaše srdce zdravé.

4. Upravuje krvný tlak

Pravidelné pitie zeleného čaju znižuje riziko zvýšenia krvného tlaku.

5. Potláča depresiu

Zaženie depresiu a stres. Obsahuje antioxidanty, ako sú  polyfenoly a flavanoidy.Aminokyselinu theanin, ktorá sa prirodzene vyskytuje v čajových lístkoch. Táto látka má relaxačné a upokojujúce účinky.

6. Je prevenciou proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Pomáha znížiť, alebo spomaliť riziko vzniku  Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Štúdie preukázali, že zelený čaj chráni mozgové bunky pred ich odumieraním a dokáže obnoviť niektoré už odumreté mozgové bunky.

7. Pomáha pri diabetes

Pomáha regulovať hladinu glukózy a spomaľuje vzostup hladiny krvného cukru po jedle.

8. Chráni pred rakovinou pažeráka

Pitie zeleného čaju pomáha znížiť riziko vzniku rakoviny pažeráka. Zabíja rakovinové bunky bez poškodenia zdravého tkaniva okolo nich.

9. Je prevenciou proti zubnému kazu

Štúdie  dokazujú, že chemický antioxidant  katechín  v čaji dokáže zničiť baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zubný kaz, alebo infekciu v krku.

10. Spomaľuje starnutie kože

Pitie bieleho a zeleného čaju pomáha spomaliť tvorbu vrások, ale aj  starnutie kože a to vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom.


 

Pitie zeleného čaju v letných mesiacoch

Čo nevidieť tu máme leto, s jeho príchodom sa znižuje spotreba pravého čaju. Mnohí ľudia si myslia, že pitie čaju je pre naše telo prospešné  iba v zime na zahriatie a pri liečení chorôb. Opak je pravdou, aj starí číňania nám odporúčajú piť  zelený čaj počas letných mesiacov. Prípravou vlažného čaju vyrovnáme teplotu nášho tela voči okoliu a po jeho vypití nás nezaleje studený pot, tak ako po nejakom sladenom ľadovom nápoji.

Ak predsa len dostanete chuť na ľadový nápoj, urobte si ho z vášho obľúbeného čaju.

Ponúkame vám zopár tipov :

Smoothie zo zeleného čaju

Potrebujete:

 • kokosové mlieko
 • banán
 • šťava z citróna
 • baby špenát
 • med
 • matcha prášok

Príprava je veľmi jednoduchá. Všetko spolu zmiešame v mixéri  a podávame. Ak chcete,  môžete si  do takto pripraveného nápoja pridať pár kociek ľadu.


 

Chladený nápoj zo zeleného čaju a lesného ovocia

Ingrediencie: 

 • mrazená zmes lesného ovoci
 • stévia
 • voda
 • zelený čaj (naša ponuka je bohatá, je na vás, ktorý si zvolíte)

Postup:  Zmiešajte zmes lesného ovocia so stéviou. Nechajte zmes málo rozmraziť a potom ju rozdrvte drevenou lyžicou. Medzitým si pripravte váš obľúbený zelený čaj. Nalejte čaj do ovocnej zmesi a nechajte stáť pri izbovej teplote po dobu 30 minút. Zmes scedíte do veľkého džbánu. Hotovú zmes skladujte v chladničke. Podávať ju môžete s kockami ľadu a čerstvým ovocím.


 

Chladený nápoj zo zeleného  čaju so zázvorom, medom a mätou

Potrebujete: 

 • 6 pohárov vody
 • ¼ šálky nastrúhaneho, alebo nakrájaneho zázvoru
 • zelený čaj (výber necháme na vás)
 • pol šálky mäty
 • pol šálky medu
 • 1 citrón

Postup: V stredne veľkom hrnci zmiešajte vodu a zázvor. Priveďte k varu. Odložte hrniec z tepla, pridajte zelený čaj, mätové lístky a nechajte lúhovať pod pokrievkou. Zelený čaj lúhujte tak dlho, ako je uvedené v návode na jeho prípravu.  Takto pripravený čaj scedíte cez sitko. Primiešate med, šťavu z citróna a prelejete do džbánu. Nápoj nechajte vychladiť a podávajte s kockami ľadu.

Ak vás niektorý z receptov oslovil, neváhajte ho vyskúšať. :-)

Prajeme vám príjemne strávené chvíle pri popíjaní vaších nápojov, ktoré si jednoducho a rýchlo urobíte z ponuky našich zelených čajov.