Každá mama chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Tehotenstvo so sebou prináša mnohé zmeny, okrem iných sú nevyhnutné aj úpravy v jedálničku. Počas tehotenstva, ale aj počas dojčenia mamičky myslia predovšetkým na svoje dieťatko a logicky sa niektorých jedál. či nápojov na nejaký  čas vzdajú.

Veľa mamičiek, pre ktoré je čaj nielen každodenným obľúbeným nápojom, ale aj súčasť životného štýlu, v tomto období sklamane konštatuje, že s čajmi je na nejaký čas koniec. Nemusí to tak byť. Čajov sa v tehotenstve vzdať nemusíte, len selektujte, ktoré z nich môžete a ktoré nemôžete v tomto období piť. Nie je totiž čaj ako čaj.

Čaje a nečaje

Pravé čaje sú vyrobené z čajovníka - rastlinky Camelia Sinensis.

Všetky čaje, ktoré poznáme, sa vyrábajú z tejto jednej rastlinky - čierne, zelené, či biele čaje… oolongy alebo obľúbený pu erh a matcha.

Na ich rozmanitosť vplýva stupeň a spôsob spracovania, oblasť, v ktorej bol čaj vypestovaný - v akej nadmorskej výške, v akom podnebí, obdobie zberu, samotný spôsob zberu a v niektorých prípadoch aj postavenie listu na čajovom kríčku :-).

Pravé čaje obsahujú určité množstvo kofeínu - ľudia ho volajú aj “teín”. Je síce pravda, že oveľa menšie ako káva, ale je dobré vedieť, ktoré čaje sú silnejšie a ktoré sú pre vás i bábätko viac v pohode.

Niekoľko šálok bieleho čaju, jemný zelený čaj alebo oolong si môžete pokojne dopriať. Obľúbený je aj klasický pu erh, ktorý má vraj najnižší obsah kofeínu a okrem toho pomáha pri žalúdočných ťažkostiach.

Čoraz obľúbenejšie sú aj tzv. nečaje, ktoré síce nazývame čajom, ale nepochádzajú z čajovníka, ale z rôznych iných bylín, stromov a kríkov.

Z tých čajov sú vhodné výborné čaje rooibos alebo honeybush, prípadne, ak Vás trápia nevoľnosti, pomáha čaj z mäty.

Počas tehotenstva treba obmedziť kofeín - nahraďte kávu čajom

Lekári odporúčajú tehotným ženám obmedziť príjem kofeínu na menej ako 200 mg denne. Príliš vysoké  dávky kofeínu počas tehotenstva môžu mať vplyv na zdravie nenarodeného dieťaťa i matky.

V období dojčenia môže kofeín spôsobiť podráždenosť a zvýšenú nespavosť dieťaťa.  Kofeín sa po požití dostáva do krvi v priebehu 30 - 45 min. Prostredníctvom telesných tekutín sa v tele ďalej distribuuje a následne sa metabolizuje a vylučuje močom normálne približne po 3 - 5 hodinách. U tehotných žien je metabolizmus pomalší a tento čas sa môže predĺžiť až na 18 hodín.

Obsah kofeínu neodhadnete podľa farby nálevu.:-) Neplatí, že čím tmavší čaj, tým silnejší.

Obsah kofeínu (v mg) na 1,5 dcl hrnček čaju a porovnanie s kávou preto priblíži tento graf:

Aké čaje odporúčame?

Pre zjednodušenie situácie všetkých nastávajúcich i dojčiacich mamičiek sme zostavili balíček čajov, ktoré si môžu bezstarostne vychutnávať počas tohto jedinečného obdobia.

Nazvali sme ho Čajíčky pre mamičky.

 

 Balíček obsahuje výber jemných čajov a nečajov, ktoré vhodne doplnia váš pitný režim: 

  • Honeybush Super Grade - znižuje hladinu cukru a cholesterolu, podporuje trávenie...
  • Marocká mäta - výborná tiež proti nevoľnostiam...
  • Pu Erh - pomáha metabolizmu, znižuje hladinu cholesterolu a krvý tlak...
  • Rooibos Super Grade - na uvoľnenie a upokojenie, pomáha pri depresiách a poruchách spánku...
  • Rooibos Green Super Grade - priaznivo vplýva na cievy a posilňuje imunitný systém...
  • Shou Mee - bohatý na minerálne látky, má tiež priaznivé účinky na pleť...
  • Ovocný čaj Černice Guava - osviežujúci ovocný čaj, ktorý si môžete v lete vychladiť a piť s ľadom...

Z každého čaju nájdete v balíčku 10 gramové balenie, ktoré vystačí na prípravu troch šálok lahodného čaju.

V období tehotenstva a dojčenia sa radšej vyhnite týmto čajom:

Čierne čaje

  • nie je vyslovene zakázaný, ale odporúča sa piť len vo veľmi obmedzenom množstve
  • zhoršuje vstrebávanie železa
  • môže spôsobiť vznik zápchy, ktorá aj tak trápi nejednu budúcu mamičku

GABA čaj

Tento špeciálny čaj mimoriadnej kvality a výnimočných vlastností má najvyššiu koncentráciu antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti rôznym chorobám a pozitívne vplýva na uvoľnovanie niektorých hormónov či podporu činnosti mozgu.

V tehotenstve je dôležitá rovnováha a pokiaľ ide výživové doplnky, ktoré môžu ovplyvniť na hladinu hormónov, je lepšie vyhnúť sa im.

Lapacho

V tehotenstve sa nesmie piť, pretože obsahuje chinín! Chinín môže poškodiť plod, prípadne spôsobiť kontrakcie maternice a vyvolať potrat.

Za bežných okolností je Lapacho mimoriadne zdraviu prospešný čaj-nečaj z kôry stromu Tabebuia Impetiginosa, ktorý rastie v Brazíli, Argentíne a Paraguaji. Neodporúča sa piť tehotným a dojčiacim ženám ani deťom do 3 rokov.

Čaje Maté

Maté je typický nápoj paraguajských indiánov, známy najmä pre svoje silné a dlhotrvajúce povzbudzujúce účinky. V tomto ohľade sa blíži viac ku káve ako k čaju.